מסיל"ה במשבר הקורונה

למשבר הקורונה השלכות נרחבות על רבים מאוכלוסיית ישראל והעולם. השלכות המשבר על קהילות מודרות וחסרות זכויות, כדוגמת קהילת מבקשי המקלט בישראל – חריפות במיוחד. 

החל מאמצע מרץ ועד לאמצע חודש מאי 2020 רבים מחברי הקהילה פוטרו מעבודתם. בשיא המשבר, קרוב ל-80% ממשקי הבית נותרו נטולי הכנסה לחלוטין וכמות בקשות הסיוע במזון, חיתולים, מזון תינוקות ושכר דירה גדלה פי 4 מהממוצע החודשי לפני המשבר.

 

במקביל לפתיחת המשק, נרשמה עלייה במספר החולים המאומתים בקהילת מבקשי המקלט ומרבית מסגרות החינוך של הקהילה נסגרו. הורים רבים חוששים לשלוח את ילדיהם למסגרות החינוך ונוצר מצב בו ילדים רבים נמצאים בבתים מחודש מרץ ואילך. הצורך להישאר בבית עם הילדים, הפתיחה האיטית של ענף המסעדנות והמלונאות, בצירוף הקשיים שמערימים מעסיקים על מבקשי המקלט המבקשים לשוב לעבודה, מובילים לאחוז תעסוקה נמוך גם בימים אלה.

 

כידוע, מבקשי המקלט אינם זכאים לדמי אבטלה או כל קצבה אחרת ומרביתם נטולי חסכונות ועורף משפחתי.

 

בתום ארבעה חודשים, בהם מסיל"ה עובדת במצב חירום, לילות כימים, במטרה למנוע משבר הומניטרי בקהילת מבקשי המקלט, אנו מעדכנות לעדכן על פעילותנו עד כה.

מאמצע חודש מרץ, צוות מסיל"ה חילק יחד עם 125 מתנדבים:

  • 6,948 תווי קנייה - התווים חולקו למטופלי מסיל"ה ולמטופלי ופוני ארגונים נוספים בזירה.

  • 2,730 חבילות מזון ומנות אוכל מוכן

  • 440 ערכות משחק ויצירה וטאבלטים לילדים בסיכון ולילדים עם צרכים מיוחדים

  • 1,326 חבילות חיתולים ותרכובות מזון לתינוקות

  • 500 ערכות של מסיכות, אלכוג'ל וכפפות

במרכז מיצוי הזכויות שלנו התקבלו כ-4,458 פניות מחברי הקהילה מתל-אביב ומחוצה לה (לוד, פתח תקווה, ראשון לציון, חיפה, ירושלים ועוד). מרבית הפונים הביעו מצוקה כלכלית ונפשית חריפה. הצפיפות בדירות הקטנות בעת הסגר/הבידוד, החרדה הקיומית וחוסר הודאות הביאו לעלייה חדה במספר מקרי האלימות במשפחה.

 

במקביל, העובדות הסוציאליות שמרו על קשר טלפוני רציף וקבוע עם כל מטופלי/ות מסיל"ה (כ-800 משפחות) וסייעו להם/ן להתמודד עם תקופה מאתגרת זו. החל מחודש מאי, נערכות גם פגישות פרטניות פרונטליות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

מסיל"ה מהווה גם צינור מידע מרכזי לקהילה: צוות מסיל"ה מכין, מתרגם, מעלה בעמוד הפייסבוק של מסיל"ה ומפיץ לכל הארגונים והמטופלים את כל המידע החיוני שמפרסמים משרדי הבריאות והממשלה, הודעות על מרכזי הבדיקות, סרטונים והנחיות להורים, עם תכנים פדגוגיים ועוד. המידע מופץ גם בקבוצות הווטסאפ והטלגרם המשותפות למסיל"ה ולפעילים מרכזיים בקהילה. בנוסף, פתחנו קו חם טלפוני לחולים מאומתים ולמבודדים.

 

עם פרוץ המשבר, הודיע ראש העיר, מר רון חולדאי, על הקמת קרן חירום בקרן תל-אביב, באמצעותה תוכפל כל תרומה שתתקבל. בארבעת החודשים האחרונים, גייסנו תרומות לסיוע ישיר לקהילה בהיקף חסר תקדים, בהן נרכשו תלושי מזון, חיתולים, תרכובות מזון לתינוקות, ערכות משחק, טאבלטים ועוד, המחולקים למשפחות הנזקקות. 

 

To volunteer or donate dry food/ diapers/ baby formula/ financial donations, please contact: mesila@mail.tel-aviv.gov.il

We are unfortunately unable to accept donations of clothes or toys.